Halı Yıkama Aşamaları, Halılar Nasıl Yıkanır, Neler Kullanılmalıdır ?

Gibi sorularınızı sade bir dille sizlere bu bölümde anlatacağız. Halılarınız hakkında herşeyi öğrenebileceğiniz bu bölümümüz sizden gelen sorular şeklinde ayrıntılı olarak incelenip en doğru şekilde bilgilendirileceğiniz yerdir.

Full Width

Halı yıkamada şampuan tercihi ?

Halı Şampuanında Olması Gereken Özellikler:
Halı yıkama ve yıkatmak insan sağlığını ilgilendiren bir durum olduğu için, doğru halı yıkama teknikleri ve bu iş için özel olarak üretilmiş şampuanların kullanılması çok önemlidir. Halılarla kaplı olan günlük yaşantımızda , çocuklarımızın bile oyun bahçesi olan halıların yıkanmasında kullanılan şampuanlarda aranılan başlıca özellikler şunlar olmalıdır:
*İnsan sağlığını tehdit eden kimyasallar içermemelidir.
*Halı şampuanının çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Suyla tamamen karışabilmeli ve kolay durulanabilmelidir.
*Halı yıkama işlemi sonlandırıldığında halı yüzeyinde herhangi bir kimyasal kalmamalıdır.
* Ürünün temeli asit içerikli hammaddelerden yapılmamalıdır. Pembe renge boyanarak halı şampuanı diye satılan ürünlerin büyük çoğunluğu rengi değiştirilmiş, düşük içerikli Lineer Alkil Benzen Sülfonik Asitten  imal edilmektedir.Maliyetini düşürdüğünü zannederek, bir çok halı yıkama firması bu türden ürünleri bilmeden de olsa kullanabilmektedir. Daha fazla maliyet oluşturduğu gibi , yıkama sonrası halılar bu maddenin kalıntısından ötürü yapış, yapış olmakta, mat ve cansız bir hal almakta, erken kirlenmekde, durulanamayan kalıntılar nedeni ile , günlük ortamda “fazla yüklenme” olasılığı yaratarak vücudumuzda depolanarak,  zehirli olma düzeyine ulaştığında çeşitli hastalıklara yol açmaktadırlar. (Kronik yorgunluk sendromu, alerjiler, karaciğer sorunları, lenf kanseri gibi.)
Belirli bir mevzuata tabi olmadan piyasaya sürülen bir çok bulaşık deterjanı da yukarıda yazılan hammaddeden yapılmakta ve kullanılabilmektedir.
* Halı yıkama şampuanı biyolojik temelli ve yenilenebilir ham maddelerden  olmalıdır. Halıya parlaklık kazandırmalı, halı üzerinde kalıntı bırakmamalıdır. Çevre dostu olmalı ve doğada parçalanabilirlik oranı yüksek olmalıdır.
*Halı şampuanları  içerik  yönünden etkin olmalıdır. Halılara yumuşaklık ve parlaklık kazandırma,  gibi özelliklere sahip olmalıdır ki tek bir ürünle halı yıkama işlemi sonladırılabilsin.
* Halı  Şampuanı adı altında satılan ve üretim izni olmayan halı ve döşemelik kumaşların temizliği için hazırlanmış şampuanların birçoğunun bir başka aktif maddeside , genellikle leke çıkarıcı olarak kullanılan bir çözücü olan perkloretilen’dir. Bu madde kanserojen olarak bilinir ve hemen görülebilen etkileri sersemleme, baş dönmesi, uyku hali, mide bulantısı, titreme, iştah ve oryantasyon kaybı olabilir.
Uzun dönemli maruz kalma sonucu karaciğer ya da merkezi sinir sistemi zarar görebilir. Halı şampuanlarında, yine insanlar için kanserojen etkilerinden şüphelenilen naftalin, etanol, amonyak ve deterjanlar bulunabilir. Halı ve kilimler çoğunlukla naylon, lateks, polyester, poliüreten, pvc/vinil klorid, akrelik gibi plastik malzemelerden yapılır. Plastik malzemeler doğal malzemelere göre çok daha fazla toz çeker ve tutar. Tozlu olan halıların temizliği için hav aralarındaki tozu ve kiri halı yüzeyine taşıyabilmelidir.
* Halı Şampuanı Kolay durulanabilmeli, durulama prosesi eksikliğinde bile kalıntı bırakmamalıdır.
* Kiri bulunduğu, hav arasından çekebilmeli ve gelberi ile itilmeye hazır hale getirebilmelidir.
* Parlaklık vermeli ve halıyı yıpratmak yerine, ömrünü uzatmalıdır.
* Halı yıkama ürünü aynı zamanda aktif köpük formülasyonu ile kirleri dipten, yani bulunduğu hav arasından yüzeye taşıma özelliğine sahip olmalıdır.
*Halı şampuanları,  halı yıkama ürünleri olarak endüstriyel manada halı yıkama fabrikaları için yukarıda anlatılan kriterlere göre spesifik olarak üretilmelidir.
*Halı şampuanları biyolojik bazlı olmalıdır. Biyolojik  bazlı  halı yıkama ürünleri  greenchemical (yeşil kimya ) kapsamında, insan sağlığına zarar vermeyen, yeni nesil hammaddelerden üretilen, halı yıkama ürünleri olup, güvenle kullanılabilecek kozmetik niteliklere yakın ve bir okadar da etki gücü yüksek olmalıdır.
Biz Sabuncuoğlu Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak Era 111 Biyolojik Halı Şampuanını uzun araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucunda sizler için ürettik. Dışarıdan hizmet aldığınız halı yıkama firmalarına sunduk. Türkiyede yüzlerce işletme bu ürünü kullandığı gibi , Çevre ve Sağlık Mevzuatı çok ağır olan Avrupa Birliği ülkelerinde bile kabul gören bir Türk Markası olarak, AB ülkelerindede halı temizliğininin en başarılı ürünü olduk. Bu portaldan bulunduğunuz ili seçerek , bu ürünü kullanan firmalara ulaşabilirsiniz.

Halı yıkamada durulama işlemi ?

Halılar ister geleneksel yöntemle yıkansın, isterse de makinalar ile yıkansın halı yıkama da  en iyi durulama yöntemi, gelberi ile yapılandır. Gelberi  ve su ile öteleme sırasında tüm temizlik maddeleri, diğer unsurlarla birlikte akar ve gider. Böylece daha sonradan iyi durulamama sonucu oluşabilecek tüm riskler minimize edilmiş olur.  İyi durulamama sonucu halılar üzerinde yapışkan kalıntılar, lokal detonelikler, hatta kir ve pisliklerin kalması muhtemeldir.

Bazı firmalar ya da uygulamalarda halı yıkama , fırçalama sonrası gelberi ile ya da başka yöntemle  iyice durulama yapılmadan halıların sıkma işlemine geçildiği görülsede bu  tasvip edilecek bir uygulama değildir. Durulama işlemi zaman yönetimi açısından en maliyetli uygulama olduğundan, bu işlemi gerçekten doğru yöntemler ve ekipman ile yapan halı yıkama firmaları yine önemli bir tercih nedenidir.

Kullanılan Halı Şampuanı da bol köpük üretmeli fakat kolay durulanmalıdır. Bu konudaki önerimiz ,Bol Köpük üreten ve bir o kadar da kolay durulanabilen ERA 111 NATUREMAX HALI ŞAMPUANI dır.

Halı yıkama saçak temizliği ?

Son yıllarda imal edilen halılar saçaksız olmasına rağmen, eski halılar, özellikli el dokuma ve yün halılarda hala saçak bulunmaktadır.
Saçaklı halı yıkama temizliğinde firmalar farklı yöntem kullansalar da en kabul görmüş yöntem doğru mesafeden basınçlı su ile yapılan temizlik ve mutlak suretle sıkma işlemidir.
Çamaşır suyunun saçaklar üzerinde bilinçsiz ve saf kullanımı, bir de üzerine halının sıkılmaması halı saçaklarına büyük zarar verir.